Ekonomi-iktisat ve Sinema

Daha önce Ankara Üniversitesi SBF`den Prof.Dr.Aykut Kibritçioğlu tarafından derlenen şuradaki yazıda dile getirilen sonra benim aynı ile yayınladığım “her iktisat öğrencisinin izlemesi gereken sinema filmler listesi“ni tekrar gözden geçirirken acaba bu konuda dünya da daha geniş bir çalışma var mı diye şöyle bir araştırma yapmam sonucu bulduğum aşağıdaki bilgileri aynen paylaşıyorum. Özellikle iktisat hocaları,iktisatçılar, iktisat ekonomi öğrencileri kesinlikle bu filmlere göz atmalılar. Ekonomi ile alakalı bir çok açıklayıcı öğretici bilginin yanı sıra iktisat politikalarının uygulamadaki yerini görmek için eşsiz fırsat. Yazıyı aynen buraya aktarıyorum.

“Değişen ve gelişen dünyada görselliğin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Görsel iletşimin en önemli sektörü olan sinema dünyası bugün uluslararası ilişkileri etkileyecek ve hatta yön verecek düzeyde olduğu artık bir gerçek.Ekonomi bilmi hayatın ta kendisi ile ilgilendiği için doğal olarak sinema dünyasında kendisine oldukça fazla yer buluyor.İktisat bilminin sinemada yer bulan filmelerinden ve akla ilk  gelenlerden  The Beautiful Mind” filmi artık “oyun teorisi” ile özdeşleşmiş gibidir. Öğrenciler oyun teorisini ya da en azından iktisadı anlatmak isteyen bir çok hoca bu filme başvuruyor.  Peki iktisatla alakalı film sadece bu film mi var ?

Bu soruyu Pennsylvania Devlet Üniversitesi Ekonomi Bölümü hocalarından G. Dirk Mateer ve Anrew Rice`ın yaptıkları uzun bir çalışma ile cevaplıyorlar. Çalışmaları “The Journal of Economic Education” dergisinde yayınlanıyor.

Çalışmanın özeti şu: Filmlerde iktisat teori,politika ve uygulamaları  ile ilgili geçen kısımlar not edilmiş, kaç dakika sürdüğü ve hangi konuyu anlattığı tek tek toplanarak bir araya getirilmiş ve tüm filmlerin imdb bağlantısı verilmiş.

Örneğin “The Beautiful Mind” (Akıl Oyunları) filmini “General Equilibrium” alt başlığı altında kategorize edilirken “Blood Diamond” (Kanlı Elmas) filmini “Black markets, supply and demand” başlığında toplanıyor.

Çalışma için tıklayınız

G.Dirk Mateer ve Anrew Rice`ın çalışmaları sadece bunlarla bitmiyor. “Ekonomi için müzikler” ve “You tube ile ekonomi eğitimi” isimli iki ayrı ve güzel çalışmaları daha mevcut.

Bunların dışında daha genel olarak Ekonomi ile ilgili Filmlerin listesinide şuradaki çalışmadan görmek mümkün.

Ayrıca Ekonomi eğitimi ile ilgili çıkan “The Journal of Economic Education” isimli akademik dergiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

iktisat-ekonomi ve sosyal bilim öğrencilerine yönelik tavsiye belgesellerin bir listesini çıkarmaya çalışıyorum pek yakında  :==)

Sizinde tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı eksik etmeyin :)

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

1 Yorum

  1. MrvKrt   •  

    Bankacılık sistemi ve endüstrisi üzerine kurulu olan 2009 yapımı The International, bence izlenilmesi gereken kaliteli bir yapım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir