Kimdir?

Daha guncel sayfa: www.fatih.uk

 

Doğduğu yer: Bayburt
Doyduğu yer: Istanbul– Su siralar Ingiltere
Okuduğu yer: Nottingham Universitesi- Ekonomi Doktora

20.yüzyılın sonlarına doğru Bayburt`ta doğan Fatih, iki sene sonra babasının karşısına sert bir ses tonuyla “Baba, 21.yüzyılı Bayburt`ta karşılayacağımızı düşünmüyorsun değil mi? ” şeklinde demokratik talebini dile getirmek istese de evdeki mevcut antidemokratik sistem buna müsade etmemiştir.   Mamafih ekonomik nedenler yuzunden zorunlu olarak bu dilegi gerceklesmis ve 3-4 yaslarinda ailece Istanbula taşınmışlar. Bayburt’tan Istanbul’a kamyonun arkasinda 48 saat suren bu yolculuk sonrasi 21.yüzyılın başlarında İstanbulda yaşama şerefine erişmiştir. Ekonomi ile bu talihsiz tanışma neticesi Fatih`in ekonomi ile arası bir türlü iyileşmemiş ve hala iliski limoni olarak devam etmektedir.

Bu gecmisi yuzunden midir bilinmez ama Ekonomi’yi hem ilmen yakin hem de aynel yakin anlamak ve kendisi ile arasını düzeltmek için İstanbul Üniversitesindeki Mühendislik eğitimini ortasinda bırakmış Marmara Üniversitesinde dört yıl iktisat okumuş sonra “hele biraz daha okuyalım” diyerek İTÜ iktisat`ta yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Ancak yok arkadaş bu iş burada olmayacak herşeyi yerinde öğrenmek lazım demiş ve İTÜ`yü de bırakarak ekonomi kavramının anavatanına devlet babanin verdigi bursla İngiltere’ye gitmiştir. Bir yil  Londra’da  dolastiktan sonra unlu edebiyatci Shakespeare‘in kasabasina giderek 2012 yilinda Warwick Universitesi’nde pure Ekonomi masterini tamamlamistir.

Masterdan sonra “arkadas okul falan iyide korkarim boyle giderse evde kalacagim” demis ve Amerika’dan gelen doktora kabulunu nazikce reddedip doktoraya baslamadan once Tayyibe ile evlenmistir, simdilik mutlu ve memnundur {yeni bilgi: Temmuz 2014 Zeynep isimli bir kızı, Ekim 2016’da Erdem isimli bir oğlu olmuştur.} . Hatta  “genclere  evliligi tavsiye ediyorum”  diyebilir. (Ayrica detay icin bknz). Koca bir yili sadece bir kina gecisi ve dugunle gecistirmemis ve iki farkli (ve 2) uluslararasi dergide makale yayinlamis, bir de uluslararasi konferansta bildiri sunmustur. Fakat bunlarin hepsinden daha onemlisi hayatinda ilk kez dogdugu topraklara,Bayburt’a,  bir kis mevsiminde giderek sobanin basinda kendi ile basbasa kalmis, onlarca farkli kitap okumus ve bolca sobada kizarmis kestane yemistir. Kestane ve gurul gurul yanan sobanin etkisi ile acaba doktorayi Bayburt’ta mi yapsam seklinde git-gel’ler yasamissa da sonunda tekrar Ingiltere’ye gitmeye karar vermis ve Essex Universitesi Ekonomi bolumunde doktoraya baslamis ancak bir sene sonunda {yine} okul degistirerek  Nottingham Universitesi Ekonomi bolumunde doktoraya yeniden baslamistir.

Gerek Turkiye’deki lise ve universite egitimi gerekse yurtdisinda bulundugu donemlerde  boyunu ziyadesi ile aşan düşünce tarihi, dünya ve Turkiye tarihi, karşılaştırmalı politik ekonomi, ve {Turkce’sinden} tefsir  gibi alanlarda okumalar yapmıştır. Fakat arada sirada bu konulara soyle donup baktiginda  hiçbişi bilmemedigini cok iyi bilmektedir.

Bi aralar bu site üzerinden düzenli şekilde saçma sapan yazılar da yazan fatih, daha sonra “gayri bu kadar saçmalık kafi” demiş ve yazılarına ara vermiştir.Kamuoyu  bu karar sonrasında rahat bir nefes almıştır.Ancak ifadede geçen “ara vermek” kelimesi nedeniyle hala huzursuz bir bekleyiş devam etmektedir.

Amacı, birçok şey bilen  büyük bir bilgin ya da alim olmak değil sadece az da olsa bildiklerini uygulayabilen amil olabilmektir. Tüm çabası bundan ibarettir.

iletişim için: kansoy @ gmail com adresinın kullanılması fevkalade işe yarar bir yoldur.