Günde Kaç Saat Uyumalıyız ?

İnsanlık tarihinin en popüler sorularından biridir bu soru. Hakikatende öyle  diğer nimetler gibi uyku da çok büyük bir nimet. Kimi uyumak için uyanır kimi uyanık kalmak için uyur. Yani birinde mecburiyetten diğerinde zevkten. Bir çok bilim adamı alim mütefekkir uyku üzerine sözler söylemiş ideal uykunun miktarı hakkında bilgiler vermeye çalışmışlardır.

Kimi, başarının en önemli ayaklarından biri uyku düzeni ve az uyumaya bağlarken kimi ise insanın başına gelebilecek en önemli kötü alışkanlıklardan biri olarak görmüştür uykuyu. Peki insan kaç saat uyumalı günde ?

Bu soru aslında kişiden kişiye değişebilir. Kimisine 8-9 saat yetmezken kimisine 3-4 saat fazla fazla gelir. Hatta eskiler kamil insan olma vasfını şu güzel cümlelerle ifade ederken uyku da kensine yer bulur.

“kıllet-i menam, kıllet-i taam, kıllet-i kelam, uzlet ani’l-enam” yani az uyuma,az yeme,az konuşma ve birtakım şeylerden kendini soyutlama olarak günümüz türkçesine çevireceğimiz bu cümle uyku ile kamil insan olma vasfı arasındaki bağı gösteriyor.

Bu konuda kişisel gelişim kitapların bol bol sayfalar harcanmıştır. Büyük insanların arkasında her daim bu “az uyuma” formülü olduğu söylenir anlatılır durulur. Tabi bunun tersi de söz konusudur. Yani çok uyumanın  ve miskinliğin bütün başarısızlıklarda önemli bir rol oynadığı belirtilir. Hatta bu konuda işi abartıp “sadece aptallar sekiz saat uyur” diyen yazarlar ve kitaplar çıkmıştır.

Tabi bu işin ilmi bir yönü olduğu açıktır. Bu yüzden ingiliz amcalar üşenmemiş tam 25 yıl bu işle uğraşmışlar ve sonunda ideal uykunun ne kadar olması gerektiğini açıklamışlar. Şahsen ben bu 25 yıllık görüşe katılmamakla beraber çoğunluğu düşündüğümde gerçeği yansıttığını söylemeliyim. Yani kime göre neye göre sorusundan bağımsız bir araştırma olmuş gibi. Neyse araştırma da 1.3milyon kişi yer almış ve tam 25 yıl sürmüş bu sırada ölen 100 bin kişi ölmüş ve bunların hepsi kayda alınarak analiz edilmiş.

İngiltereden Warwick Universitesi tarafından yayınlanan araştırma/makale özetle diyor ki  ideal uyku günde 6 ila 8 saat arasındadır.Bu sürelerden fazla uyuyan insanlarda ciddi hastalıklar olabilir. Aynı şekilde bu saatlerden az uyuyan insanlarda ise ölüm riski artıyormuş.

Bu makale aynı zamanda uyku ile ilgili çıkan “Journal Sleep” isimli akademik bir dergide yayınlanmış.

Demekki neymiş 6 saat uyuyacakmışız. :)

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

3 Yorum

  1. Pingback: Tweets that mention Günde kaç saat uyumalıyız ? -- Topsy.com

  2. isimsiz   •  

    Güzel bir yazı. Başarılarının devamını dilerim. Halen sitenin sıkı bir takipçisiyim.:)

    • Fatih KANSOY   •     Yazar

      Tesekkur ederim sayin iktisatci. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir