İktisat , Ekonomi , İşletme Öğrencilerine Kitap Tavsiyesi

1) Görünmeyen Ekonomist
Tim HARFORD– Pegasus Yayınları

Kitabın İngilizce Orjinali

Kitap iktisat öğrencileri ve ekonomi hakkında fazla bilgisi olmayan ancak ekonomik ilişkileri merak edenler için iktisat hakkında ve iktisadi işleyiş hakkında kısa ve sıkıcı olmayan yollardan bilgi edinmek için oldukça faydalı gördüğüm kitaplardan. Bazı bölümlerinin çevirisi noktasında eleştiriler olsada dünya da çok satılan kitapların Türkçeye çevirilmesine güzel bir örnek. Kitabı satın almak ve çeşitli yorumları okumak için iki farklı adres

.
2) “Görünmeyen Ekonomi”

Steven D. Levitt-Stephen J. Dubner – Boyner Yayınları

Kitabın ingilizce orjinali

Kitap “görünmeyen ekonomist”`kitabında mikro düzeyde incelenen olaylara biraz daha makro perspektifle bakıp gerçekte dünya ekonomisinin nasıl işlediğini anlatmaya çalışıyor.

Chicago üniversitesinde iktisat hocası ve the new york times`de aynı isimli blog yazarı olan Steven D. Levitt`in kaleme aldığı yazıların  the new york times de gazeteci Stephen J. Dubner`ın tarafından düzenlemepılıp kitaplaştığı eser  iktisat öğrencilerinin eğitimleri sırasında ders kitapları dışında okuması gereken kitaplar arasında en ön sırada yer almayı hak ediyor.

.
3) “İktisadî Düşünce Tarihi: Modern İktisadın İnşası”

Mark Skousen-Liberte Yayınları

Kitabın ingilizce orijinali

İktisat tarihi kitapları genelde iktisadi akımları ele alıp bu görüşleri dile getiren iktisatçıları sanki toplumdan soyutlanmış asosyal kişilermiş gibi resmederler. Örneğin Marx`ın kapitalinden ve fikirlerinden bahsederken yaşadığı ortamdan ailesinden çevresinden hiç bahsedilmez. Halbuki bu fikirlerinin çerçevesini yaşadığı toplum ve şartlar belirlemektedir. Tıpkı Adam smith`in “kaynaklar kıt” demesinde ki mantığın aslında “ada`da ki kaynaklar kıt penceresinden bakmamız gerektiği gibiMark Skousen diğer kitapları gibi bu kitapta dünya da çok satanlar listesinde yer almaktadır.

Bu kitapta ise iktisadı düşünürlerin hem fikirleri hemde yaşantılardan çeşitli örnekler görebilirsiniz…
4) “Dünya Düzdür: Yirmi Birinci Yüzyılın Kısa Tarihi”

Thomas L.Friedman-Boyner Yayınları

Küreselleşmenin en iyi anlatan kitapların başında gelen “Küreselleşmenin Geleceği / Lexus ve Zeytin Ağacı” kitabının yazarı Thomas L.Friedman`dan içinde bulunduğumuz 21.yüzyılın dünyasının internet ve teknoloji ile nasıl küreselleşip düzleştiğini gözler önüne seren en popüler kitaplardan biri. Kitapta 21. yüzyılda dünyanın düzleşmesinin bireyler, şirketler ve ülkeler için ne ifade ettiğinin ve bunun bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin bu dünyada başarılı olmak için neler yapması gerektiğini de çarpıcı örneklerle anlatıyor.

Bu kitaba çok güzel bir eleştiri Fahri Karakaş Hocadan:

http://blog.milliyet.com.tr/Dunya_duz_degil__yuvarlaktir_Friedman_/Blog/?BlogNo=23395


5) 
“Ölü İktisatçılardan Yeni Fikirler”

Todd G. Bucholz-Liberte Yayınları

Kitabın ingilizce orijinalı

Yayın evi notu:Bu kitapta, Todd G. Buchholz iktisadı şekillendiren büyük iktisatçıların çalışmalarıyla iktisadın anahtar fikirlerine canlı ve zekice bir giriş yapmaktadır. Standart iktisat ders kitaplarının odağı olan karmaşık şekiller ve biçimsel modeller yerine, Buchholz anlaşılır, matematiksel olmayan açıklamalar ve zamanımıza uygun örnekler temin etmektedir.”

6) “Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi”

Bill Bryson-Boyner Yayınları

Kitabın ingilizce hali

Yayın evinin not: Bill Bryson “Hemen Her Şeyin Çok Kısa Bir Tarihi” ile okuru bilimin yanıtlamaya çalıştığı en ilginç ve önemli soruların peşinde eşi görülmemiş bir yolculuğa çıkarıyor. Büyük Patlama’dan (Big Bang) uygarlığın doğuşuna kadar evrende meydana gelen olayları etkileyici bir dille anlatan yazar, “Hiç olduğumuz bir noktadan bir şey olduğumuz bir noktaya nasıl geldiğimizi, sonra o şeyin bir kısmının nasıl olup da bize dönüştüğünü ve o zamandan bu yana neler olup bittiğini”, ilginç anekdotlar ve bilimsel keşif öyküleriyle aktarıyor. Uzun zaman geçerli kabul edilmiş ilginç kuramları ve tesadüf eseri yapıldığı halde bilimin gelişiminde yön vermiş keşifleri öğrenme fırsatı bulacağınız kitap; Kozmosta Kaybolmak, Yerkürenin Büyüklüğü, Yeni Bir Çağ Doğuyor, Tehlikeli Gezegen, Yaşamın Kendisi ve Bize Giden Yol olmak üzere altı ayrı bölümden oluşuyor.

7) “Çağdaş Kavramlar ve Düzenler”

Ali BULAÇ-İz Yayıncılık

Kitapta, Kapitalizm, Komünizm, Marksizm, Sosyalizm, Faşizm, Laiklik, Muhafazakarlık, Laiklik, Sağcılık, Solculuk, Sekülerizm, Sınıf, gibi kavram ve düzenler hakkında kısa ancak doyurucu bilgiler yer alıyor.

Bu kavramlara genelde islami perspektiften bakan ve  eleştirel bir yaklaşım içerisinde yorumlarda bulunan Ali Bulaç

İktisat öğrencilerinin devamlı karşılaşacakları bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmaları açısından güzel bir kaynak olabilir.


8) 
“Bir Günde Ekonomist nasıl Olunur?”

John Charles Pool/ Ross M. Laroe
ETKİLEŞİM YAYINLARI

Bu kitap size günümüzün zor ekonomik şartlarında her yöneticinin bilmesi gereken temel bilgileri verecektir.

Tahmin ettiğiniz daha az sayfada daha fazla teorik bilgi bulacaksınız: Faiz oranları ve enflasyon, fırsat maliyeti ve görünür maliyet, fiyat ve kar, borç ve bütçe açığı. Tam manasıyla öğrenemediğiniz bütün kafa karıştırıcı ve fakat önemli kavramlar, öğrenmesi kolay, unutması imkansız bir tarzda özetlenmiştir.

Zaman kalmadı….Daha sonra diğer tavsiye ettiğim kitapları ve yeni okuduğum kitapları güncelleyeceğim…

Sizlerin de beğendiği kitapları yorumlar kısmında ekleyebilirsiniz…

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

20 Yorum

 1. Ack   •  

  Çok teşekkürler. Bunlardan 1-2 tane sipariş vericem birazdan..

 2. iüm   •  

  merhabalar
  ben İktisat fakultesine yeni girdim.bir bitti ikiye baslayacağım
  yaz tatilinde kitaplarla kendimi geliştirmek istiyordum
  çünkü pek bi bilgim yok bu konularda
  tavsiyeleriniz için sağolun yalnız bir sorum olacak
  başlangıç için ayrı şeyler var mı önerebileceginiz yoksa bu liste iyi midir?
  belki ağır gelebilir ama şu İktsatın kurucularının kitapları falan mesela onları da dahil etmeli miyim.cvp yazarsanız sevinirim ona göre sipariş listesi düzenliyeceğim

  şimdiden teşekkürler

 3. iüm   •  

  cok sağolun 10 gunden fazla oldu cvp beklyorum
  hala bi ses yok !!!!!!!! neyseki ben baktım biraz kafama göre artık aldım
  verdiğiniz yönlendirici sitede ayni
  ucuz ama bi hafta oldu anca siparişleri hazırlayabildiler
  şimdi kargoyu bekliyorum……….2,3 ve 7. kitapları aldım bakalım

 4. TURAN   •  

  SYN hocam ben bu yıl oss sınavına girdim İktisat okumak İstiyorum ktü ye muhtemelen puanım yetiyor ilerde iktisat uzerine mesleki hayatımda bu üniversite mezunu olarak akibetim ne olur hocam saygılarımla.

 5. Fatih KANSOY   •  

  @Lüm

  güzel kardeşim kusuruma bakma gerçekten şu sayfadaki http://www.fatihkansoy.com.tr/blog/?p=12 sorulara cevap vermekten burayı aksatmışız. ancak kızmakta sanırım biraz haksızsın. henüz daha bu kitapları temin etmemişin ya da bitirmemişsin başka kitapların tavsiyesini istiyorsun :)

  ayrıca benim verdiğim site adresi tavsiye falan değildi sadece oradan kitapların ayrıntısını görmeniz içindi yoksa ben oradan hiç alışveriş yapmadım. inşallah bir problem çıkmaz.

  yukarıdaki kitapları eğer okurda begenmezsen ya da bunlara benzer türk yahut baska yabancı yazarlara ait kitaplar istersen o zaman tekrar iletişime geçelim.

  @Turan

  valla akibetini bilemeyeceğim. kişi bir miktar kendi belirler geleceğini biraz da kader kısmet meselesi.

  mesela anayasa mahkemesi başkanı olabilirsin ? evet evet anayasa mahkemesi başkanı haşim kılıç idari bilimler mezunu http://www.anayasa.gov.tr/general/icerikler.asp?contID=249&menuID=43&curID=52
  ya da cumhurbaşkanı veya başbakan ? :)

  veya muhasebeci ? hakim ? spk uzmanı ? kaymakam ? hesap uzmanı ? mit te istihbarat uzmanı :) herşey olabileceğin gibi hiç birşey yapmadan 4 seneyi geçirsen işsizlik rakamına bir faydan da olabilir. yani iktisat bitiren bir adam kesinlikle bir şeylere faydası oluyor :)

 6. iüm   •  

  kızmıyorum öyle bi hakkım yok ama biraz sinirlendim,evet.dediğiniz sayfa çok hararetli geçiyo
  ben sizden tavsiyeyi siparişden önce istemiştim cvp çıkmayınca kitap yorumlarına göre kendim belirledim.
  sanırım bunlar şimdilik iyi.
  yönlendirici siteyide burayı yazdım çünkü başkası da sipariş verirse haberi olsun istedim.yavaşlar ama ucuz kitapları.
  bugun elime geçer sanırım.okudukça buraya yorum yazarım kitaplar hakkında

 7. gökhan   •  

  karl polanyi-the great transformation
  kicking away the ladder -ha-joon chang
  Historical capitalism-wallerstein
  Stone Age Economics-Marshall Sahlins
  Crisis in the World Economy-Andre gunder Frank

 8. Kemal   •  

  merhaba hocam ben iktisat 2 oldum öğrenciiym ve bende bazı bilgiler edinmek için kitap okumak istiyorum ve hangi kitapları önerirsiniz kısacası iktisatçı mezun olduğunda ne yapmalı yada nasıl işlerle uğraşmalı ayrıca ben kitabı nasıl temin edebilirm şimdiden teşekkürler

 9. NuR   •  

  önerdiğiniz tüm kitaplar öğrenmeliyim dediğim ve hep ertelediğim konular üzerine.. sanırım bi yerden başlamak iyi olucak..:) teşekkürler böyle bir site için.. (hacettepe/iktisat)

 10. erdi   •  

  mahfi eğilmez ve ercan kumcu nun ortak kitabı ‘ekonomi politikası’ kitabı iktisatçılar için çok faydalı bir kitap. iü iktisat ikinci sınıf öğrencisiyim .gerçekten çok yararlı pek çok şeyi sindirmek açısından.

 11. basri   •  

  fatih bey teşekkürler diğer sayfada yazdıklarrım için kırılmamışsınız dır inşallah bu kitaplardan bir kaçına bakacağım.

 12. Fatih KANSOY   •  

  yok estağfurullah basri bey neden kırılayım. görüşleri belirtmek ya da düzeyli eleştirilere kırılma gibi bir lüksümüz yok. kolay gelsin.

 13. ahmet   •  

  Merhaba arkadaşlar cok acil ekonomi kitab özeti lazım eğer elinizde varsa e-mail adresime atarmısınız. teşekkürler

 14. hll   •  

  ii günler hocam size bir kitap hakkında sorum olacak derin ekenomi yasar selçuk un kitabı nasıl ekonomi bölümü ögrencilerine tavsiye edermisiniz…

 15. Fatih KANSOY   •  

  eğer başka kitaptan bahsetmiyorsanız derin ekonomi isimli kitap süleyman yaşar`ın kitabıdır. yani yaşar selçuk kim bilmiyorum :) süleyman yaşar taraf gazetesinden sonra sabah gazetesine geçti. bir kaç senedir yakından takip ettiğim yazarlardan biri,kitabı ise henüz okuma fırsatını bulamadım ama incelediği konular ve kitabın teknik konulardan öteye geçerek sosyo-ekonomi ve politik ekonomi üzerinden bir analiz üzerine kurulu olduğu dikkate alınır ve süleyman yaşarın sıkıcı olmayan uslubu dikkate alınınca tavsiye edebilirim.. http://www.stargazete.com/kitap/derin-ekonomi-ya-da-ergenekomi-haber-293153.htm şurada güzel bir değerlendirme yazısı var. ben de açıkçası okunmasında fayda görüyorum.

 16. Orhan   •  

  Selam hocam iktisat e’s.göğe öğrencisi

 17. Emre   •  

  merhaba hocam. iktisatla ilgili minimum bilgisi olanlar için bu kitaplardan mı başlamak doğru olur yoksa, daha eski iktisat temellerini oluşturan kişilerin kitaplarından mı başlamak lazım?

 18. Fatih KANSOY   •  

  Bu kitaplar iktisadı çözmeyi değil sevdirmeyi amaçlaması açısından tavsiye edilmiştir.Bence bunlardan bir başla sonra derinlere dalarsın. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir