Ekonomistlere, İktisatçılara, İktisat öğrencilerine İnternette Faydalı ve Tavsiye Kaynaklar, Siteler

image

Gelişen ve değişen teknoloji ile tüketim kalıplarımız değiştiği gibi eğitim metodlarımızda değişmeye başladı. Örneğin akademik dergilerin neredeyse tamamı internet üzerinden abonelik sistemi ile çalışıyorlar. Akademisyenler seçtiği beğendiği ya da alanı ile ilgili makaleleri tek tek satın alabiliyorlar. Yani atıyorum bir dergide 30 tane makele çıkmışsa tümüne birlikte para vermeyip tekil alışveriş yapılıyor. Aynı  şekilde merkez kütüphaneler v.s de bu sistemle çalışmaya başladı. Benim bu yazı da ise genel olarak  iktisat, (ekonomi) Lisans, Yüksek Lisans (master) Doktora öğrencilerine yönelik intertet kaynaklarını göstermeye çalışacağım. İnternette yok yok. bedava, iktisat (ekonomi)  ders videoları, ücretsiz iktisat, (ekonomi) ders notları, iktisat, (ekonomi) ders kitaplar, sorular ,tavsiyeler,kitap önerileri kariyer tavsiyeleri v.s alabildiğince bol kaynak mevcut. Ancak malesef çoğu kaynak ingilizce bu açıdan ciddi akademik kariyer düşünen  iktisat öğrencilerine ilk ve en önemli tavsiyemiz daha doğrusu hocalarımızın tavsiyesi ve bizim ise  gördüğümüz zorunluluk ingilizce öğrenmektir. Bu önemli adımdan sonra bir kaç kaynağı sıralayalım ve bu yazının devamlı güncellenmeye çalışacağını belirtelim. Ayrıca okuyan arkadaşlarımız bizim atladığımız,bilmediğimiz ve öğrencilerin işine yarayacak,ilgisini çekecek tavsiye ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarlarsa seviniriz.

 

Online İktisat Ders Seyredin(izleyin)(ücretsiz)

Dünyanın en iyi üniversitelerinde yine dünyanın en iyi iktisat profesörlerinden ders dinlemek için dünyanın en iyi öğrencileri olmaya artık gerek yok. Bu söz bizi tembelliğe itmemeli tabi :) ancak Academic Earth adlı site sayesinde yaklaşık 20 üniversiteden 30 farklı ders dinleme imkanınız var. Bu üniversiteler harvard,oxford,yale,stanford gibi okullar.

İşte sitemizin adı ve adresi : http://www.academicearth.org

Sitede bulunan dersler: http://www.academicearth.org/subjects/

Sitede dersleri bulunan üniversiteler: http://academicearth.org/universities/

İşletme (business) dersleri: http://academicearth.org/subjects/business

İktisat(ekonomi) dersleri: http://academicearth.org/subjects/economics

Politika dersleri: http://academicearth.org/subjects/political-science

Youtube Edu-Youtube Eğitim ve Ders Aracı olarak kullanılması

Ülkemizde bir kaç yıldır yasak olan youtube dünyada sadece gol görüntüleri ya da güldüren şaka görüntülerinin yanı sıra eğitim aracı olarak kullanılması oldukça yaygınlaştı. Yukarıdaki üniversitelerin yanı sıra academicearth.org sitesine video paylaşmayan ancak kendi özel youtube sayfasında  derslerini paylaştığı,konferanslarını yayınladığı bir çok faydalı video bulabilirsiniz.

Sitenin adresi: http://www.youtube.com/education?b=400

İktisat (ekonomi) videoları (ders ve konferans) http://www.youtube.com/edu?edu_search_query=economics&action_search=1

Cambridge üniversitesinin sitesi: http://www.youtube.com/user/CambridgeUniversity

MIT`in sitesi: http://www.youtube.com/user/MIT

Stanford`un sitesi: http://www.youtube.com/user/StanfordUniversity

Akademisyenlerin Facebook`u ya da sosyal medyası

Oxford`dan bir akademisyen ve arkadaşları tarafından kurulan akademik sosyal paylaşım ağı diyeceğimiz academia.edu da dünyanın en önemli akademisyenleri ve onların ilgi alanları ve çalışmaları bulunuyor. örneğin facebookta paylaşılan saçma bir video yerine kendi alanınızın en önemli hocanın son çalışmasını görebilirsiniz. Ayrıca facebook ile olan bağlantısı ile aynı zamanda facebooktaki arkadaşlarınıza da olan değişikliği gösterebilirsiniz. Ancak bu ağ lisans öğrencileri için değildir.

Sitenin adresi : http://www.academia.edu/
Ankara Üniversitesinden Aykut Kibritçioğlu`nun sayfası: http://ankara.academia.edu/AykutKibritcioglu/
Pek fazla zaman bulup geliştiremesem de benim de bir sayfa var: http://istanbultek.academia.edu/FatihKansoy

Economics Network

İngilterenin yüksek eğitim-öğretim akademisi tarafından hazırlanan ve iktisat gibi bir çok alanda faydalı bilgilerin yer aldığı ve “elin oğlu yapmış” ve ” keşke bizde de böyle bir kurumlar ve insanlar” olsa dediğim çalışmalardan birisi de Economics Network sitesi http://www.economicsnetwork.ac.uk/

İktisat ile ilgili bu sitede yok yok gibi bir şey. Ekonomi haberleri,makaleleri,kitaplari,soru bankaları herşey ama herşey mevcut. Tüm bunları tek bir çatı altında toplamasının yanı sıra hazırladıkları “online learning and teachin material for economics”  ile de sesli ve görüntülü iktisat ekonomi derslerinden tutun,online ekonomi sözlüğüne oradan öğrenci ders notları hoca slaytları tavsileri v.s bulmak mümkün.

dünyada iktisat eğitiminde lisans,yüksek lisans,doktora seviyesinde kullanılan iktisadın her alanına ait kitap listesi için http://www.economicsnetwork.ac.uk/books/

Studying Economics

Yine ingiltereden bir site. http://www.studyingeconomics.ac.uk/ bu sitede ise iktisat (ekonomi ) çalışan öğrencilere yönelik hazırlanmış rehber niteliğinde bir site. İçerik olarak daha çok lisans iktisat öğrencilerine tavsiyeler olarak oluşturulmuş. İktisat nasıl çalışılır daha doğrusu nasıl daha fazla verimli ve etkili çalışılır yönelik bilgiler,tez nasıl yazılır,tez konusu nasıl bulunur,iktisat öğrencilerinin görüşleri bulunuyor. Ayrıca lisansı bitirdikten sonraki dönem ile ilgili bililer yer alıyo.

En güzel bölüm ise panic room denilen kısım orada iktisat öğrencilerinin karşılaştığı, muhtemelen karşılaşacağı bir bölüm ve çözüm önerileri bulunuyor..

Why Study Economics? Neden İktisat Ekonomi Okumalıyız/çalışmalıyız

Bu site ise potansiyel iktisat öğrencilerine yönelik hazırlanmış tanıtım sitesi gibi bir site. Aynı zamanda hocalara da öğrencileri neden iktisadı seçmesi gerektiğini anlatmaya çalışan bir site. Çeşitli blog yazıları,videolar ve yazı şeklinde materyaller bulunuyor.
Acaba iktisat (ekonomi) okumalımıyım ? neden iktisat okumalıyım  ? iktisat ekonomi zor mu ? neden ekonomi eğitimi almalıyız gibi sorular çeşitli şekilerde cevap vermeye çalışmışlar.

http://whystudyeconomics.ac.uk/

neden niye niçin  iktisat (ekonomi) : http://www.youtube.com/watch?v=0Yto5fz5Zok

Ayrıca neden iktisat (ekonomi) çalışmalıyız okumalıyız eğitim almalıyız ? sorusuna meşhur about.com da verilen cevaplara ise http://economics.about.com/cs/studentresources/a/why_economics.htm

Bir başka cevap ise : http://econ.economicshelp.org/2007/08/top-10-reasons-for-studying-economics.html

Internet for Economics : İktisat (ekonomi) için internet

Yine aynı elin kaleminden çıkmış çalışma. İnsanlar internette boş boş dolaşan iktisat öğrencileri için,ekonomistlere interneti iktisat eğitimi,çalışması için nasıl kullanılırı öğretmek için hazırlanmış.

iktisat (ekonomi) ile ilgili hangi kaynağı,veriyi,makaleleri,profesörleri,araştırmacıları,araştırmaları nereden bulabilirsiniz sorularına cevap vermişler. Hatta google arama teknikleri ip uçları,gibi önemli bilgiler bile var. site için : http://www.intute.ac.uk/economics/

Library of Economics and Liberty


İktisat ve özgürlük kütüphanesi olarak isimlendirilen site : http://www.econlib.org/ Makaleler,İktisat (ekonomi) konuşmaları hem video hem mp3 formatında, ansiklopedi,kitaplar,yorumlar,biyografiler  gibi bir çok kategoride iktisat (ekonomi) öğrencilerinin,ekonomistlerin işine yarayacak akademik bilgiler bulunuyor.

Bu siteye bağlı http://www.econtalk.org/ konuşmaları.

En iyi iktisat ekonomi bölümleri,üniversite profesörü,iktisatçısı,ekonomisti nereden bulabilirim  ?

Bir çok iktisat öğrencisi,ekonomist,akademisyen her zaman merak eder en iyi iktisat ekonomi işletme bölümü hangisi ? en iyi iktisatçı ekonomist kim ? en iyi iktisat eğitimi hangi üniversitede bölümde kim tarafından veriliyor sorusu gerek Türkiyede gerekse yurt dışında oldukça popüler bir sorudur. Hatta amerikada bu işi  profesyonelce yapan ve oluşturduğu bu en iyi okullar listesini satan gazeteler var. Biz ise bu bölümde daha önce bir kaç kez yayınladığımız yazılara paralel olarak bu bilgileri nereden bulacağınıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Dünyanın en iyi iktisat ekonomi bölümleri üniversiteleri listesini bulma ve en iyi ( türk ) ekonomistler iktisatçılar sıralaması

http://ideas.repec.org/top/top.econdept.html sitesine bakmanız yeterli. buradan en güncel sıralamayı görebilirsiniz.

Aynı şekilde ABD (amerika birleşik devletleri) nin en iyi iktisat ekonomi bölümlerini, üniversitelerini ise

http://grad-schools.usnews.rankingsandreviews.com/best-graduate-schools/top-economics-schools/rankings

Yine Hollandanın Tilburg Üniversitesi tarafından yapılan sıralamayı da

https://econtop.uvt.nl/rankinglist.php bu adresten görmek mümkün.  Tilburg ve repec sıralamarınını ülkelere göre değiştirebilirsiniz.

Düyanın En iyi ekonomist,iktisatçı sıralaması ise

http://ideas.repec.org/top/top.person.all.html buna göre en iyi iktsatçı,ekonomist nobel ödüllü iktisatçı Joseph Eugene Stiglitz olduğu anlaşılıyor.

Türkiyenin en iyi iktisatçısı,ekonomisti kim? sıralama nasıl ? en iyi iktisat bölümü üniversitesi kurumu hangisi ? diye merak ediyorsanız.

http://ideas.repec.org/top/top.turkey.html

TAVSİYE AKADEMİSYENLER VE SAYFALARI

Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden Ahmet Faruk AYSAN hoca: Kişisel Sayfası : http://www.econ.boun.edu.tr/pager/go.aspx?id=83&staffid=1004 çalışmaları: http://ideas.repec.org/e/pay39.html

Ankara Üniversitesi SBF İktisat Bölümünden: Aykut KİBRİTÇİOĞLU kişisel sayfası: http://kibritcioglu.com/iktisat/blog/ çalışmaları: http://ideas.repec.org/e/pki1.html okuma tavsiyeleri: http://kibritcioglu.com/iktisat/blog/?page_id=1348
Araştırma Merkezleri ,Vakıflar ve Makale Siteleri

 • VOX
  http://voxeu.org/
  bu sitede dünyanın önde gelen iktisatçıları tarafından yazılmış ve yazılmaya devam eden iktisat makalelerini bulabilirsiniz. sitenin yazarlarından duflo bu yıl ki john bates clark madalyasını aldığını düşünürsek kadrosunun ne kadar sağlam kişilerden oluştuğunu daha iyi anlayabilirsiniz. öte yandan sadece yazı değil çeşitli üniversitelerde ya da site tarafından yapılan konuşmlarının ses dosyalarını da dinleyebilirsiniz.
 • CEPS:The Centre for European Policy Studies
  http://www.ceps.eu/ aynı şekilde yüzlerce yazı konuşma v.s bulmak mümkün. çalışmalar genellikle avrupa üzerine.
 • CEPR:Centre for Economic Policy Research
  VOX sitesinin de kurucusu olan bu sitede yine bir çok makale bulmak mümkün. bu siteden son zamanların popüler konularında bir sürü kaliteli makale bulabilirsiniz. mesela ben keynes ve kriz ile ilgili ziyadesi ile bilgiye ulaşmıştım. güncel tartışmalara ekonomik bakışları yansıtan yarı iktisat yarı sosyoloji yazılarının yanı sıra geniş bir veri ağı bulunmaktadır.
  http://www.cepr.org/default_static.htm
 • İktisadi Düşünce Tarihi İktisat Okulları
  Amerikadaki newschool üniversitesi tarafından hazırlanan iktisadi düşünce tarihine yönelik son derece geniş çaplı bir site.
  http://homepage.newschool.edu/het/
  .
 • MIT iktisat Ekonomi Ders Notları, Sınav Soruları
  Meşhur Massachusetts Institute of Technology`nin tüm dünyaya açtığı ders notlarını artık duymayan yok gibi. Bu sayfada ise iktisat ekonomi bölümüne ait ders notları sınav soruları sunumlar ödevler çalışma soruları, tavsiye okuma listeleri, gibi bir çok ders materyali bulunuyor. bir özelliği ise aynı derse ait  farklı farklı yıllara ait ders notları bulabilirsiniz:
  http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Economics/
 • TED Konferansları
  Bir kaç yıldır tüm dünyada milyonlarca insan tarafından ilgi ile takip edilen meşhur TED konferansları iktisat okuyan öğrenciler,ekonomi ile ilgilenen iş adamları  tarafından ilgilerini çekebilecek videoları bulabilirsiniz
  TED: Ekonomi,İktisat Konferansları

  TED: Politika, Siyaset Konferansları
 • SETAV- Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı
  http://www.setav.org/public/TumHaberler.aspx?Dil=tr&sid=694Siyasetten Ekonomiye Hukuktan Dış politikaya kadar bir çok alanda yetkin kişilerin makaleleri ve video görüntülerine ulaşmak mümkün.
 • TEPAV: Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü | EPRI
  Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı`na bağlı çalışan enstitude bir çok faydalı yazı bulmak mümkün.
  Güven Sak,Fatih Özatay,Hasan Ersel gibi Türkiyede çok yakından takip edilen iktisatçıların çalışmalarından faydalanabilirsiniz. http://www.tepav.org.tr/tur/index.php?type=epri&title=P
 • USAK-Ekonomi
  Bilgiye Hükmeden Dünyaya Hükmeder”  felsefesi ile çalışan  ve Sedat Laçiner yönetimindeki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu`na ait ekonomi yazıları,makaleleri,yorumları faydalı bilgiler içermekte.
  http://www.usak.org.tr/makaleler.asp?id=121
 • İş Bankası Raporları
  İş Bankasının haftalık ekonomi ve finans bülteninden,dünya ve türkiye ekonomisindeki gelişmelere kadar çeşitli raporlar ve sektörel haberleri bulmak mümkün. Bir iktisat öğrencisi,ekonmist haftalık olarak kesinlikle bu ve benzeri yayınları takip etmelidir. yoksa sadece teorik kitabi bilgiden öteye gidemeyen iktisat eğitimi almış biri olarak kalır. ancak bu bilgilerin doğruluğu güvenirliği v.s size kalmış. buyurun siteye:http://www.isbank.com.tr/content/TR/Ekonomik_Raporlar-233-364.aspx

Bloglar

Haberler

gerek yazıya gerekse tavsiye akademisyenler kısmına daha sonra devam edeceğim.

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

15 Yorum

 1. Pingback: Tweets that mention Ekonomistlere,İktisatçılara, İktisat öğrencilerine İnternette Faydalı ve Tavsiye Kaynaklar | Fatih KANSOY -- Topsy.com

 2. ebru   •  

  tez konumu bulamıorm lütfen yardım edin imkb de ki küçük yatırımcıların tercihleri ve davranışları

 3. Alpe Eren   •  

  İyi günler,işletme 1,sınıf öğrencisiyim,okulu bitirdikten sonra önümde geniş bir iş imkanı açılıyor,bu iş kollarından hangisi seçip oraya odaklanmak konusunda kararsızım,yardımcı olabilirseniz sevinirim

 4. Fatih KANSOY   •  

  Bu soru çok zor bir soru. bu senin ilgi ve alakana bağlı bir şey ben işletmeci olsam kuvettle muhtemel teoriyi ve pratiği bir araya götürmeye çalışırdım yani kitaplardan kopmadan sektörde biri olmaya çalışırdım. ayrıca bu konuda sana benden daha fazla yardımcı olacak arkadaşım melih torlak`a bu sorunu iletebilirsin. bir de bloğunda uzun bir kariyer yazısı var o pek etkili olmamış sanırım :)

  melih torlak: web: melihtorlak.com eposta melihtorlak @ gmail . com

 5. Dinçer   •  

  hayırlı akşamlar Fatih abi
  ilk olarak şunu söylemeliyim blog da biraz dolaştıktan sonra kimdir bu insan? kısmındaki kimdir kısacası nı tıkladıktan sonra inan çok ama çok şaşırdım abi şoke girdim BAYBURT lu olduğunu görünce!! insan kendi topragından olan birisinin bu konumda olduğunu görünce çok mutlu oluyor. Fatih abim ben de bu sene DGS ile Marmara İktisat Türkçe bölümünü kazandım blogunu da sınıftan bir arkadaştan öğrendim ve bana çok faydalı olacagını kavradım Allah razı olsun abi senden.
  fazla başını ağırttım abi sizin ile gerçekten çok tanışmak istiyorum anlıyorum çok yogunsunuzdur bana bir mesaj da atsanız çok sevinirim abi ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim

 6. Fatih KANSOY   •  

  Dinçer, email adresine ayrıntılı bir cevap gönderdim.

 7. Pingback: Youtube Yasağı Kaltı. Peki Şimdi Ne olacak ? | Fatih KANSOY- iktisat, ekonomi

 8. özkan   •  

  blog da bıraz dolaşınca renklerı kadar sade bı blog olmadıgını anladım…çok guzel ve faydalı olduguna inanıyorum ve tesekkur edıyorum..güncellemelerıde beklıyoruz…

 9. gamze   •  

  merhaba fatih bey,sitenizi yeni keşfettimm mükemmel faydalı bi site bayıldım.aklımdaki biçok soruya cevap buldum ve önerdiğiniz

 10. gmz   •  

  merhaba fatih bey,sitenizi yeni keşfettimm mükemmel faydalı bi site bayıldım.önerdiğiniz sitelere girip çok güzel şeler öğrendim teşkkür ederim.daha detaylı bakıcam en kısa zamanda.ben marmara iktisat okuyorum seçmeli derslerle ilgili bilginz için çokk teşkkrler.şuan özel bir şirkette finans stajerliği yapıyorum.belki stajer oldğumdan dolayı sanki ömrümü bu işle geçiremicem gibi olgu oluştu kafamda fakat finans uzmanlığı vb.bu alan düşünüyodum ilerisi için.şimdi kendi işim olsun istiyorum bu yüzden mali müşavirlik düşünmeye başladım bide kpss girmeyi kesnlkle düşünüyorum bankacılık istemiyorum bankada çalışan çokfazla tanıdğım var tavsiye etmiyorlar müfettişlik,uzmanlık kaymakamlık bunlar için şansım nedir okulda derslerim iyi ingilizce kursunada gidiyorum hangi yollardan geçmeyelim neler yapmalıyımki çok iyi bir yere geliyim :) şimdiden tşk

 11. Pingback: Ekonomistlere, İktisatçılara, İktisat öğrencilerine İnternette Faydalı ve Tavsiye Kaynaklar, Siteler | ECONOMİCS

 12. Bora   •  

  tam aradığım kaynak, ellerinize sağlık

 13. mna   •  

  İyi De ben mi yanlış görüyorum , bunlar hep İngilizce aradığını bulamıyorum yardımcı olur musunuz

 14. mna   •  

  Birde ben iktisat ikinci sınıf ogrencisiyim.belki şuan çok erken ama iktisat için pek de bir bilgim yok açıkçası bolumu bitirdiğimde meslek sahibi olacak miyim. Nelerden baslamaliyim mesela hangi kaynakları kullanmaliyim.

 15. Bireysel Yatırımcı   •  

  Önerdiğiniz yabancı post-modern iktisatçılar var mı hocam? Varsa yazılarına nasıl ulaşabiliriz? Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir