itü iktisat Yüksek Lisans (master) Hakkında Bilgi

image

İstanbul Teknik Üniversitesi(itü) ve iktisat ” ilk duyanlar “yok daha neler” şeklinde ya da “itü de ne arar iktisat” tarzında  tepkilere neden olan bu program bir kaç yıldır öğrenci alıyor. Benim de geçen sene hasbel kader girip biraz zaman harcadıktan sonra rotamı ecnebi memlekete çevirmem dolayısı ile erken veda etmek zorunda kaldığım program hakkında biraz bilgilendirme yapak istiyorum. Böylece okula karşı vefa borcumuzu ödemiş oluruz.

Programın adı “iktisat” yani “iktisat tarihi, iktisat teorisi,iktisat politikası,iktisadi gelişim ve uluslararası iktisat” gibi alt ana bilim dallarına ayrılmamış ve herkese ilk yıl makro iktisat , mikro iktisat,ve iktisadi araştırma yöntemleri derslerinin zorunlu olarak verildiği  bir program olan itü iktisat yüksek lisans programının benzerleri boğaziçi iktisat ,odtü iktisat yıldız teknik iktisat sabancı iktisat ,koç iktisat gibi bölümlerinde/üniversitelerinde bulunmaktadır.

Tavsiye edermiyim ?

Akademik kariyer düşünen,matematikten korkmayan,uzun makaleler okumaktan verem olmayacaklara,yurt dışında doktora yapmak,yurt içinde sabancı koç boğaziçi,bilkent gibi okullarda doktoraya kabul almak isteyenlere tavsiye ederiz. Yok ben özel sektörede bir iş bulayım,cv`ye yazayım güzel dursun,kpss ye hazırlanırken aradan yüksek lisansı da çıkarayım diyen arkadaşlara tavsiye etmiyorum

İTÜ İktisat Yüksek Lisans (master) programına başvurabilmek için aranan/gereken şartlar neler ?

ingilizce(dil) şartı: TOEFL,KPDS,ÜDS, ya da İTÜ`nün yaptığı sınavdan 65 almalısınız. ancak başvururken dil puanınız olmasa bile başvurun dil puanı olmadan kabul alabilirsiniz. Şahsen ben öyle kabul almıştım. Yani eylüldeki itü proficiency(yeterlilik) sınavına girerek dil barajını aşmıştım.

Ales/GRE şartı: ales puanınızın en az 80(eşit ağırlık) olması gerekmektedir. Ya da GRE puanınızın  sayısal 700 olması isteniyor.

Referans Mektubu: 2 adet referans mektubu lazım.

Başvuru ücreti: geçen yıl 150 tl idi :)) evet evet 150 tl bu yıl kaç olur bilmem. Zaten kayıt olurkende 300 ödemiştik, ikinci dönemde 160 böylece itü`nün bana 600 tl maliyeti çıkmış. Ancak paso alırken sizden para almıyorlar :)))

Mülakat: mülakat için daha önce “Yüksek Lisans Mülakat Sınavı Tavsiyeleri” adında bir yazı yazmıştım o yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kabul almada en önemli etken hangisi derseniz bence mülakattır.  Mülakatta bu işi ciddi şekilde düşündüğünüzü,neden itü`yü seçtiğinizi,neden iktisat yüksek lisans seçtiğinizi v.s çok iyi anlatmalısınız. Ayrıca bitirdiğiniz bölüm ile ilgili sorulara sorabilirler. yani mühendislik okumuşsanız ve çeşitli matematik,istatistik dersleri almışsanız istatistik ile ilgili genel bir iki soru gelecektir. keza iktisat bitirmişseniz makro mikro hakkında genel sorular ile ekonometri soruları ile karşılaşmanız yüksek ihtimal.

Bölüme iktisat,işletme mühendislik(farketmez),matematik,matematik öğretmenliği gibi bir çok alandan başvuran ve kabul alan öğrenci bulunmaktadır.

Kampüs:

İstanbulun en güzel yerlerinden birinde maçkada boğaza nazır sınıflarda eğitim alabilirsiniz. İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsünde yer alan işletme fakültesi binalarından tarihi Maçka Silanhanesi binasında ferah ferah eğitim verilmektedir. Yok bana illa fotoğraf göster diyorsanız buyurun maçka kampüsüne ait fotoğraflar. Ayrıca itü`nün en aktif kulüpleri olan itü endüstri mühendisliği kulübü ve işletme mühendisliği kulübü de burada olduğu için envai çeşit sosyal,akademik aktiviteler arasında kendinize yer bulabilirisniz.

Hocalar

Akademik kadrosunun yüzde 80 90 ı yurt dışı doktoralı hocalardan oluşmaktadır. İşletme fakültesinin hocaları derslere giriyor. Geçen yıl iktisat yüksek lisans koordinatörü prof.dr ümit şenesen hoca idi bu yıl sanırım değişmiş ve prof.dr.suat küçükçiftçi hocaya devretmi. Ümit hocayı bu vesile ile tekrar taktir etmek istiyorum gerçekten tam bir bilim adamı. Tam detaylı bilgiyi daha sonra yazmaya çalışayım. bu da okuldan ne kadar koptuğumun bir başka göstergesi.

Dersler:

Derslerin yüzde otuzu ingilizce olduğu söylense de bazı dersler tamamen ingilizcedir.ingilizceniz sağlam değilse sıkıntı çekebilirsiniz. neden ? tüm makaleler neredeyse ingilizce,seminerler ingilizce.örnek: bir keresinde amerikanın iyi üniversitelerinden birinden (george washington`dı galiba) bir türk hoca gelmişti eski itü mezunlarından sonra orada doktora falan yapmış orada kalmış her neyse işte seminer veriyor salonda aşağı yukarı hocalar misafirler öğrenciler falan derken 50 60 türk bulunuyor, anlatan da türk her ne hikmetse ingilizce anlatıyordu :)))  dolayısı ile benim gibi ingilizcesi yarım olan arkadaşlar iyi düşünsün. gerçi seminer dediğimiz dersi geçmek içn sadece seminere katılmak yeterli.

iktisat dersleri ise bol matematikli şekilde ilerliyor.

itü iktisat yüksek lisans (master) programının ders ve hoca  listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz

Öğrenciler

Bir çok alandan öğrenci alıyorlar. mühendislik(endüstri,makine,inşaat,işletme,matematik,elektronik,bilgisayar) öğretmenlik (matematik) işletme,iktisat  v.s. Geçen yıl 30 öğrenci almışlardı ama sonra benim gibi bırakanlarla birlikte sayı 20`ye kadar indi gibi. gerçi geçmiş yıllardan kalan öğrencilerle birlikte yine o rakam kadar öğrenci var gibi. geçen yıl itü iktisat yüksek lisans programına kayıt yapmaya hak  kazanan öğrencilerin isimlerine şuradan ulaşabilirsiniz. kendilerinin isimlerini facebook v.s yazarsanız ayrıca bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca acale etmekte fayda var çeşitli duyuruları yayınlamışlar bile

İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Yüksek Lisans (master-lisansüstü) Programı için

Lisansüstü Başvuru Duyurusu ve İstenen Belgeler

Lisansüstü Kontenjanları

Lisansüstü Programların Önkoşulları

Bölüm web sitesi

Hızlı bir yazı oldu sormak istediğiniz veya eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

18 Yorum

 1. SAMET   •  

  Normalde böyle yazılara yorum yazmam fakat kim yazmışsa çok güzel yazmış eline sağlık yazan arkadaşın resimler kendi anlatımı falan süper teşekkürler…

 2. tarantino   •  

  acık ögretim fakultesı mezunlarının bu unıversıtede lisans ustu egıtım almaları mumkun mu acaba

 3. Fatih KANSOY   •  

  Kanunen mümkün ancak alırlar mı bilmem.

 4. tarantino   •  

  kanunen mumkunse almama sebeblerı ne olabılır kı sonucta dıplomada acık ogretım yazmıo.bıraz zorlarlar ama ımkansız degıl dıye dusunuyorum.

 5. Fatih KANSOY   •  

  kanunen benim de harvarda girmem için hiçbir engel yok.

 6. tarantino   •  

  orası oyle ama sadece kanunen mumkun olması benım ıcın onemlı:D:D gayri resmi faktörler turkıyede hep ön plandadır:D:D

 7. ahmet mete   •  

  aöf nün kaldırılması gerekli. hem çalışıp hem okuyanlar olucak onlara para lazım olcak diceksiniz evet ama devletteki müfettişlerin işi ne çok özel bu öğrencilere hem yurt hem para hem de ailesine geçim parası göndericek. aöf nün hiçbir artık yok yönü yok nerdeyse onun yerine uzaktan eğitim sistemine geçilmeli.
  ama ekonomide bir yaklaşım var bilirsiniz devlet kendisine vergi getiren ekstra şeylerden kolay kolay vazgeçmez.her yıl aöfden devlete 500 milyon yani eski parayla 500 trilyon vergi akışı sağlanmakta. anadolu üniversitesi de doğal olarak o parayı devlete değil kendi oluşturacağı birimler için kendilerine tahsis edilmesini istemekte ama ve lakin karşında devlet var. devletin bekası için sen ben o biz siz onlar herşey önemsiz.

 8. Pelin   •  

  merhaba fatih bey;
  acaba itüde iktisat programında ders saatleri nasıl oluyor? Haftada kaç gün ve vakitte(sabah,akşam)
  Hem çalışıp hem de okumayı önerebilir misiniz?
  Ayrıca bölümde ar. gör. alımları nasıl gerçekleşiyor, Yüksek boyunca Böyle bir şekilde devam etmek kolay mıdır, böyle bir kadro açılabilme ihtimali nedir?

  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…
  😀

 9. Fatih KANSOY   •  

  merhaba pelin hanım,

  hatırladığım kadarıyla seçtiğin derslere göre değişiyordu. ama genelde sabahtı. zamanı gelince şuradan öğrenebilirsin : http://www.sis.itu.edu.tr/

  hem çalışıp hem okuyan arkadaşlar vardı. zorlanan vardı zorlanmayan vardı :)) bu size ve iş yoğunluğunuza bağlı. ama derslerde herzaman yoklama alınıyor ve yoklama ile kalma riskiniz var.

  iktisat diye lisans programı olmadığı için o kadar çok asistan falan yok. işletme fakültesine bağlı olan asistanlar ile enstitüye bağlı asistanlar vardı. kadro açarmılar bilmiyorum ama tahminen açacaklardır. zaten öğrencilerin bir kısmı başka okullarda asistandılar. akademik kadro ilanlarını takip için : http://turkuaz.yok.gov.tr/AkademikDuyuru/

  bi soru da benden yoksa bu sene kazananlardan biri misiniz :) ? gerçi kazananlar arasında pelin yok ama

 10. Fatih KANSOY   •  

  :)) bu arada adın pelin değil yiğit aydın mış :)) ve kazananlardan biriymişsin. merak ettim yiğit ismi dururken pelin ismi kullanma isteğininin nedenini ? bu arada tebrikler.

 11. Yiğit   •  

  hehehe
  kız arkadaşım yazmış..(saolsun benden daha araştırmacı)
  bu arada tanıştığımıza memnun oldum ..
  İrtibatta olmak isterim sizinle..

  (Bu arada sitenizin bağlantılar bölümünde gayet başarılı ve yardımcı linkler varmış…)

 12. elif   •  

  merhaba fatih hocam bu siteyi yeni bulmakla beraber geç kaldığımın farkındayım karamanoğlu mehmet bey üniversitesinde okuyorum 3. sınıfa geçtim ve yatay geçiş yapmaya çalışıyorum ytü ilk yedekte kaldım bu haftada marmara ve istanbula başvuracağım inş itüde iktisat bildiğim kadarıyla yok sadece lisanüstü eğitim mi veriyor yoksa lisans eğitimi varmı? ortalamam 3.08 sizce geçiş yapabilirmiyim ytüde ilk yedekte kalmak üzdü ama marmara da ikinci öğretim en azından olurmu birde okulumdan referans mektubu gibi hocalarımızından kapalı zarfta mektup alan arkadaşlarım oldu yatay geçiş için bunun faydası olurmu yatay geçişlerde bana en kısa zamanda cevap atarsanız çok seviirim çünkü geçişler bu hafta şimdiden çok teşekkür ederim….

 13. Fatih KANSOY   •  

  merhaba elif,

  itü de iktisat lisans programı şuanda mevcut değil. belki bir kaç sene sonra. yatay geçişlerie ilgili açıkçası pek bir bilgim yok.

 14. elif   •  

  çok tşk ederim fatih bey bu kadar kısa sürede cevap beklemiyordum açıkçası

 15. Doğukan   •  

  merhaba, ismini çok duyuyoruz okulda.paylaşımların için tebrikler, çok başarılı.itü den yüksek lisans kabulü alıp da bırakmış olman içimi yaktı açıkçası :) kabul için hangi koşulları sağladın öğrenebilir miyim? not ortalaması, mülakatlar, dil sınavı vs.

 16. max   •  

  Bu programda ders programı nasıl acaba ? dersler akşam saatlerinde mi ? cevaplarsanız sevinirim zira seçim yaparken çalışan kişiler için en can alıcı noktalardan biri bu.. verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkürler

 17. seray   •  

  merhaba fatih hocam.ben hacettepe üniversitesi iktisatı kazandım.bölümüm türkçe.sabırslıkla okuln açılmasnı ve bu bölüme adım atmayı istiyorum. ilk yılımdan kendimi geliştrmek ve donanımlı bir iktisatçı olmayı istiyorum.benim için ne gibi tavsiyelerde bulunabilrsnz??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir