Kınalı Kurbanlar..!

{geçen yaz anadolu gezilerimde yazdığım bir yazı buraya taşıdım}

Askere “evlat, arkadaş, yar ,kardaş ” gördermek…

Sanırım bizdedir sadece bu kadar coşkulu “asker uğurlaması” dün 23-08-2006 bulunduğum istanbul şehirler arası otobüs terminali bunu ispatlıyordu adeta….

Yığınla coşkulu insan…  iğne atsan yere düşmez…gençler, ana babalar, dedeler, teyzeler, eşler…. köşede utangac ve  hüzünlü şekilde bekleyen nişanlı ya da sevgililer… hepsinin gözleri bir kişide.. bu kişi bazen “en büyük asker bizim asker biiiiiiiiiiiiiiir ikiiiiiiiiiiiiiiiiii üçç ” nidalarıyla havaya fırlatılan heycanlı genç,  bazen anasının boynuna sarılmış duygusal evlat , bazen tek başına gelmiş, uğurlayanı olmayan yalnız bir aslan. Kim olursa olsun hepsinin davası bir… gönlü bir, ufku bir, bine kadar bir bir….

Etrafta hep bir ağızdan söylenen ya Allah bismillah Allahu Ekber… tekbirrr Allahu Ekber… Asker(e) gidecek geri gelecek…en büyük asker bizim asker…şarkılar türküler… ister istemez ne doğru söyluyorlar diyor insan… evet hakikaten “en büyük asker bizim asker”. En büyük askerler daima bu topraklardan çıkmıştır.Atatürk,Fatih Sultan Mehmet,Seyyid Onbaşılar,Nene Hatunlar…Hepsi ama hepsi en büyüktüler..

Tüm bu coşku arasında içimde coşan hisler bir takım sorular soruyordu .  Var mıdır dünyada bir eşi..? çilenin büyüğünü çekecek olmalarına rağmen bu coşkuyla askere giden? Bu çileyi bilen yaşayan ana-babalar bile bile evlada böyle bir uğurlama yapan ? her bir asker için en az 100-200 kişi ? askere gidene maddi destek olmak için kimi çamaşır kimi bir paket sigara kimi bir öğün yemek parası ne gelirse elinden…ancak bunlar gönüllerinden gelenlerin zekatı bile etmez….Hiç bir şeye gücü yetmeyenler bizzat gelip bu coşkuya destek olup moral verenler ? Dua edenler helalleşenler… hiç bir maddi beklenti içinde olmadan “madem yaşım gelmiş borcumu ödemeliyim” diyen genç yürekler…? arabalardan konvoylar … bayraklar… bayrak şiirlerii

“bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

toprak uğrunda ölen varsa vatandır”

Ya asker evladını kınalayıp Allah yoluna ve bu vatana kurbanım olsun diyebilecek bir ana yüreğine sahipmidir başka bir milletteki anneler..?

elbetteki hayır yok bunun bir eşi daha dünyada….

Giden askerde gururlu, elbette guurur olacak ..nasıl gururlu olmaz gideceği yer “peygamber ocağı”  kendiside küçük muhammed (mehmetçik) … ölürse şehit yaralanırsa gazi bitirip gelirse borcunu ödemiş bir yiğit…! insan daha ne zaman gururlanabilirki..?

Eskiden bizim orda askere gitmeyeni erkekten saymazlarmış (maruzatı olanlar hariç) kız vermezlermiş… zaten askerden kaçmak,asker kaçağı,askere gitmek istemiyorum gibi sözler hiç  duyulmaz ve yaşanmazmış….

ya dünyada nasıldır asker uğurlaması??

Amerika:yüksek miktarda para teklifi, hayat garantisi güzel bir iş v.s

Avrupa= uyuşturulmuş ya da ayyaş gençler… ruhsuz ve  hissiz yürüyen cesetler…

elbette öyle olmalı… ölüm bir hiçlik onlara göre biz de ise NFK ifadesi ile “bayram”

“ölüm,ölene bayram var…

oh ne güzel bayramda tahta ata binmek var” (NFK)

ya bu ölüm birde asker ocağında olursa…bu mukaddes topraklarda gözleri olanların gözlerini oymak için bulunduğu vazifede ölürse ? Artık o ölmemiştir..şehit olmuştur..şehitler ölmez…ölmemiştir hiç…

Zaten uğurlarken de demiyor muyuz “şehitler ölmez vatan bölünmez”..

Hasılı böyle bir ortamda otobüse binen ben bu toprakların bir ferdi,bu kültürün hasbel kader bir temsilcisi,bu güzel hasletlerin bir mirasçısı olduğum için gurur,şükür gibi duygularla çepe çevre sarılıp , kaldığım yerden devam ettim. anadolu seferine…

2006 Ağustos…

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir