Yüksek Lisans Mülakat Sınavı Tavsiyeleri-Etkili Mülakat Teknikleri-

image

Mülakat deyince genelde insanların aklına işe alım sürecinde gerçekleşen görüşmeler gelir ve mülakat bilgileri ise daha çok işe alınmaya yönelik tavsiyelere dayalıdır.
Ancak yüksek lisans, master ya da diğer bir ifade ile lisansüstü bilim mülakatlarına yönelik pek fazla bilgi bulunmaz.
Bu bilgileri çok arayan biri olarak ufak bir tavsiye yazısı yazmak gerektiğini düşündüm.Gerek son bir ayda girdiğim onca mülakat ve lisans eğitimin son döneminde keyifle okuğum ve keşke hiç bitmese dediğim Dr. Volkan Türker hocanın verdiği “insan kaynakları” dersi gerekse şahsi araştırmalarım sonucu elde ettiğim tecrübeler ışığında bilgilerimi faydalı olacağı düşüncesi paylaşıyorum.


İki kategoride incelemekte fayda var.

 1. Mülakattan Önce Yapılması Gerekenler
 2. Mülakatta Uyulması Gerekenler


1 Mülakattan Önce Yapılması Gerekenler.

A-dış faktörler
B-iç faktörler
C-gayri resmi faktörler

A-DIŞ FAKTÖRLER: Böyle bir isimlendirme yapmamın nedeni bu faktörün sadece mülakata özel ve herkesin yapabileceği taviyeler olmasıdır.
Kesinlikle geç kalmayın: Bir mülakatın kötü geçmesi için yapılması gereken en güzel hareket o mülakata geç kalmaktır.Dolayısı ile iş mülakatlarında nasıl 15-20 dk önce gidilmesi öneriliyorsa lisans üstü yani akademik mülakatlarda da önce gidilmelidir. Ancak burada özel tavsiyem şudur ki bence en az bir iki saat önce gidin yani sizden önce mülakata giden her öğrenciye sorulan soruları onlar mülakattan çıkınca öğrenebilir hiç beklemediğiniz soruların sorulduğunu fark eder o vakit arasında bunlara hasbel kader cevap bulmaya çalışırsınız. Ayrıca soruların genelde hangi yönde ve ne tür özellikler içerdiğini anlarsınız ve içeride bir anda şok olmaz kekelemezsiniz
Giyim Kuşamınıza Dikkat Edin“Abi havalar çok sıcak bu sıcakta takım da giyilmez ki hem takım benim tarzım değil ama gömlek giyerim ilk iki düğmesini açarak ben gerçekçi adamım rol yapamam” gibi saçma sapan tv dizilerinden kopma kolpa cümleler sakın kurmayın,  kuran arkadaşlarınızı dikkate almayın. Ciddi giyinmek sizin her zaman bu tarz giyindiğinizin göstergesi değildir ancak bu işe ciddi baktığınızın göstergesidir. Özellikle ilk intibanın ilk 15 saniyede oluştuğunu düşünürsek bunun önemi daha çok ortaya çıkar.
Genel olarak
Erkekler için
Koyu renk takım elbise ile beyaz, uzun kollu, ütülü gömlek. Kravatınız elbisenize uygun olmalıdır. Saç sakal dikkat ediyoruz. “kirli sakal bana karizma katar” gibi batıl inançlara kapılmıyoruz. Dikkati dağıtacak şekilde çok renkli / şekilli kravatlar kullanmayın.
Bayanlar için
Takım elbise veya pantalon takım olabileceği gibi gömlek ve ütülü kumaş da olabilir. Fazla göze batan takı kullanmaktan ve ağır makyajtan kaçının.Mesela halka tarzı küpe falan takmayın.Tırnaklarınızın temiz olmasına, uzun olmamasına ve abartılı oje kullanmamaya dikkat edin. Düğüne gitmiyorsunuz kızlar bu iki noktayı bir arada değerlendirelim.

Öncelikle sıcak havalarda takım giymelisiniz dedim ancak ceketi ve kıravatı mülakat esnasına kadar takmak zorunda değilsiniz. yani terleyip kokmayın ya da geç kalıp stresten de terleyebilirsiniz.dolayısı ile ne geç kalın ne de erken gidip saatlerce grand tuvalet giyili kalıp anlınızdan damla damla ter dökmeyiniz. alın ceketinizi elinize oturun bir köşede çayınızı, suyunuzu içerken içeriden çıkan arkadaşları tek tek gözlemleyin.köşeye çekin “ne sordu ? ne dediler ? sen ne dedin?” gibi sorular sorun.

B- İÇ FAKTÖRLER

Ön bilgi edinin: Lisans üstü başvuruda bulunduğunuz okul,bölüm ana bilim dalı hakkında bilginiz olsun. Hangi hocaları ön plana çıkıyor kurumsal yapıları ,dünya görüşleri nedir ne değildir.Başvuruda bulunduğunuz alanda okutulan dersler neler hangi muhtevaya sahipler ve hangi kriterde adam istiyorlar. Örneğin Türkiye`de iktisat tarihi bölümüne başvuruyorsanız arşivlerden tozlu raflardan osmanlıcadan sözel çalışmalardan hoşlanmalısınız buna göre ön bilgiler toplamalısınız.Bu bilimde öne çıkan dünyadan ve Türkiyeden bir kaç kişiyi bilmeli mümkünse popüler eserlerini karıştırmış en azından özetini ya da neden bahsettiğini bilmelisiniz.Örneğin yine iktisat tarihine başvuruyorsanız Türkiye`den ömer lütfi barkan,mehmet genç,mübahat kütükoğlu,şevket pamuk,ahmet tabakoğlu gibi hocaları tanımalı bilmeli eserleri hakkında malumat sahibi olmalısınız.

Neden yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ? neden bu okulda yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ? neden bu bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ? BU ÜÇ SORU HER LİSANS ÜSTÜ MÜLAKATTA YÜZDE BİR MİLYON SORULACAK SORULARDIR. Bunlara çok net ve gerçekçi cevap vermelisiniz. Gerçekçi olduğu kadar anlamlı olmalıdır. Bu soruların erkek adaylar için genellikle askerliği ertelemek için mi yapıyor tezini çürütecek mahiyette olmalıdır.Bayanlar içinse “bu yıl iş bulamadım zaman kazanayım” imajını değiştirmek için gereklidir.
Bilgi Sorularına Hakim olmaya çalışın: Başvurduğunuz ana bilim dalında genelde bilinmesi gereken ana konular olur onlar hakkında tam bir profesyonel manada bilgi sahibi olmasanızda bilginiz olmalı.Yüksek lisans sonrası ya da okul sırasında ne çalışacağınız hakkında bir planınız olsun.Örneğin hangi konuda tez yazacağınız ya da nerede ve hangi konu üzerinde doktora yapacağınız konusunda bir planınız olsun. Ancak bu başvurduğunuz bölüme göre değişebilir.
Çalışacak mısınız çalışmayacak mısınız ? bu soruda oldukça çok sorulan sorulardan biridir. Örneğin “ben akademik kariyer düşünüyorum” demişsseniz ardından gelen “lisans üstü eğtiminiz sırasında okul masraflarını karşılamak için muhtemelen çalışacaksınızdır ?” gibi zarf sorusuna balıklama atlayıp “eveet çalışmayı düşünüyorum,malum krzi var….” dememelisiniz. Akademik kariyer düşünen biri “hayır ben tez konuma ya da derslerime yoğunlaşmayı planlıyorum fazla bir masrafım yok aldığım alacağım burs ya da devlet kredisi il idare edebilirim” demelidir. Ancak başvurduğunuz bölüm işletme ve özel sektöre yönelik ve akademik gelecekten ziyade işe yönelik bölüm ise atıyorum işletme mba falan ise “evet dersler den zaman kaldıkça veya hafta sonu çalışmayı planlıyorum” demek uygun olacaktır.
Mümkünse başka mülakatlara gidin: evet hiç istemediğiniz bir bölümün mülakatına gidip asıl mülakat için hazırlık yapın ancak o bölümü çok istiyor gibi davranın bilgi edinin ciddiye alın. bunu denemiş biri olarak çok faydasını gördüm. kesinlikle denemeye çalışın. ya da hocalarınızdan rica edip sizi mülakata alsınlar ancak bu biraz hayal gibi. ama arkadaşlarınızla ciddi mülakat yapabilirsiniz. o da olmazsa çağırın ben geleyim :))
öncesinde o bölümün lisans öğrencilerinden yani mülakatınıza girecek hocaların ders verdiği öğrencilerden hoca hakkında bilgi alın: mümkünse hocadan email ile bilgi alınız. Olmadı okula giderek bir odasını ziyaret edip kendisi ile tanışın. yüz aşinalığı sizi diğer adaylardan öne çıkarabilir. ayrıca aldığınız bu birebir tavsiyeler hoca da “bu talebe hakikaten bu işi ciddi düşünüyor” diye düşünebilir. Ancak burada abartıya kaçıp durmadan saçma sapan sorularla hocayı boğmayın email atacaksanız en fazla iki tane atın ilk emailiniz sizi ve durumunuzu ve taleplerinizi içeren sorulardan oluşsun ikincisi ise şayet hoca cevap verirse hocanın zamanını ekstradan aldığınız için özür dileyerek “hocam zamanınızı alıyorum ama şu şu da çok kafamı kurcaladı acaba bu noktadaki tavsiyeleriniz nelerdir” deyip bitirmeniz uygun olacaktır.

2.Mülakat sırasında yapılması gerekenler.
iş görüşmelerinde olduğu gibi el sıkışma falan yapmayın sakın güler yüzlü olun ama laubali olmayın
srodukları sorulara bol keseden sallamayın bilmiyorsanız hiç çekinmeden bilmiyroum deyin.
abi nolursunuz alın beni buraya havasını estirmeyin ama burayı istediğinizi ve bu konuda ciddi olduğunuzu kesinlikle belirtmeye çalışın mülakatçı ile kesinlikle tartışmaya girmeyin. bir solucan eğer tavuk ile münakaşaya girmiş ise kuşkusuz yanlış içindedir. mesela bir seferinde ben biriyle 20 dk mülakın 1o dakikasını bu şekilde tartışma ile geçirdim kendinizi tanıtma noktasında iyi özelliklerinizi ön plana çıkarın ama işe yaramayacak özellikleri uzun uzadıya saymayın örneğin akademik kariyer düşünen biri “efendim şurada staj yaptım burada fotokopi çektim sonra gittim bizim amcaoğlunun yanında şöyle şöyle yaptım kuşkusuz bu yaptıklarım akademik alt yapımı güçlendirdi” gibi garabet içerin cümeller sarfetmeyin. mesela bir ödev hazırlamışsanız ya da bir sunum yapmışsanız onunla bağlantı kurabilirsiniz. mesela tarih ile ilgili bir sunum yapmış ya da kitap okumuşsanız ve iktisat tarihinine başvurmuşsanız ” okuduğum Leo Hubermanın feodal toplumdan 20.yy adlı kitabından sonra bende ekonominin tarihten tarihin ekonomiden bağımsız düşünülmeyeceği kanısı oluştu bu açıdan aldığım ekonomi lisansını iktisat tarihi ile birleştirerek bu konuda çalışmak istiyorum” denilebilir.

Tutar tutmaz o ayrı mesele “çok alengirili kelimelerle şatafatlı cümleler kurmalıyım onları kendime hayran bırakmalıyım” falan gibi hülyalarına sakın girmeyin doğal olun heycanlanmayın sonuçta sefil bir lisans mezunu adamsınız karşınızda koskoca proflar olmadı doçentler olacaktır ve vakit çok dar. yani en fazla 20 dakika sürecektir bu süre zarfında sizden edebiyat dersi almak pek hoşlarına gitmeyecektir. dolayısı ile sordukları sorulara net ve kafi cevaplar verin. ancak sizin iyi bildiğiniz bir konuya çekmek isterseniz cevabın sonunda o cümleyi ekleyin mülakat esnasında saçmaladığınız vakitler olabilir “eyvah saçmaladım” deyip strese girmeyin hemen o cevabı kısa yoldan bitirip efendi efendi diğer cevabı bekletin heyecanlanmayın karşıdakiler zaten biliyor sizin çok fazla bişi bilmediğinizi yeterki ısrarlı olmalayım. mülakatımız nasıl geçerse geçsin çıkarken “iyi günler iyi çalışmalar memnun oldum teşekkür ederim” gibi iyi dileklerde bulunmayı sakın unutmayın. söylemezlerse bundan sonraki süreç hakkında güzel bir uslupla bilgi edinebilirsiniz. parmaklarınızı çıtlatmayınız ayak ayak üstüne atmayınız ne bilim sandalyeye gömülmeyiniz bu kadar heyecana gerek yok belgelerde kesinlikle eksiklik buruşukluk v.s olmasın niyet mektubu cv .vs istemeseler dahi yanınızda bulunsun ve ibraz edin gereksizse zaten geri verirler.
C-Gayri Resmi Faktörler
bu faktör malesef Türkiye hala geçerliliğini kaybetmeyen bir durum. yani tanıdık v.s gibi akademik referans baz alınmayan durumları ifade eder. bir hoca tavsiyesidir. asker arkadaşının yiğeni amcaoğlunun torunu bakkalın yakışıklı oğlu v.s şeklinde sizin önünüze pek kolay şekilde geçebilirler. üzülmeye gerek yok bence. çünkü öyle bir bölüme girmek girmemekten daha kötüdür.
Son olarak yukarıda ki tüm tavsiyeler çok önemli görünsede aslında sadece ayrıntıdan ibarettir. yani asıl faktör ales puanın kaç ? diploma notun nedir ? yabancı dil yeterliliğin hangi seviye de ? bunlar yerlerde sürünüyorsa kleopatra kadar güzel olsan,beden dili uzmanı olsan,müthiş karizman ve etkileyici polat alemdar bakışlarında olsa hiç bir işe yaramaz.Dolayısı ile bunlar tali faktörler ama bazen tali faktörler ana faktörlerin önüne geçebilir.

Ek: (30.05.2011=bu yazının devamı vardı diye hatılıyorum. sanırım siteyi buraya taşırken problem olmuş. Yorumlarla katkılarınızı bekliyoruz.

 

Comments

comments

Fatih Kansoy

Bayburt sonra Bağcılar sonra Güngören daha sonra İstanbul Universitesi ardından Marmara Universitesi daha sonra ITU ve bakti bu is Turkiye de olmuyor yeni adres Londra Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi tekrar biraz Bayburt/İstanbul ve hemen sonra Essex Üniversitesi ve halı hazırda Nottingham Üniversitesi. Özetle Bayburt-İstanbul-Londra-Coventry-Colchester-Nottingham

27 Yorum

 1. Erol   •  

  dostum bilgilerin için teşekkür ederim…yazının başınnda da dedğin gibi, bu konuda bilgi almak çok zor, eğer alınırsam, ahdim olsun, bende yazıcam…

 2. Fatih KANSOY   •  

  Erol ne oldu alındın m? ?

 3. Barış   •  

  Çok teşekkürler. ön eleme sonuçlarını bekliyorum içim biraz zormu diye duymuştum ama öyle güzel yazmışsınızki biraz da olsa rahatladım :) yalnız şu takım elbise işi karıştırdı biraz… çok uzaktan geldim başvuruya ve takım elbisem yok :( keşke daha önce okusaymışım.

 4. seçil   •  

  bende başvuracağım inşallah.yazınızı çok beğendim. sağolun.benim okul puanım 97,ales 82 okul birinciliğim var ama yine de kendime güvenemiyorum. sadece bir kişi alıyorlar yükseklisansa ve proflar,doçentler.fazla seçeneğim yok sanırım ondan endişeliyim

 5. Fatih KANSOY   •  

  seçil merak ettim nereye başvuruyorsun ? yani sadece bir kişi alan bölüm var mı Türkiyede yüksek lisansa ?

 6. seçil   •  

  evet elbette var:) trakya üniversitesi kadın doğum hemşireliği.sadece bir kişi alıyorlar.bakalım o kadar şanslı mıyım

  • hava   •  

   sonuç ne oldu nasıl oldu acaba seçil hanım ben de ebelikten yüksek lisansa başvuracağım ama sağlık alanından girip de yaşadıklarını paylaşan çok fazla insan bulamadım yardımcı olur musunuz?

 7. figen   •  

  merhaba, ben de türk dili ve edebiyatından başvuracağım.haftaya gireceğim mülkatlara. buradaki tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alacagım.teşekkür ediyorum.

 8. murat   •  

  hadi len git yat demişti hocanın birsi bana…

 9. aslı   •  

  giyimin bu kadar da kasılmaması taraftarıyım… tamam çok salaş giyinmemeli belki ama..holdinge müdür olmuyosunuz… takım elbiseye gerek yok yani…. üstünde her takım elbise olan daha iidir mantığı saçma…. öyle sorular sorarlarki hocalar beynine bakarlar……. üste başa göre değenlendirilmez yani… bilgisizsen istersen penguen ol….. bi işe yaramaz… ben asistanım… çok kasmayın kıyafeti yani…. bilgisiz sakın olmayın….. başarılar

 10. Fatih KANSOY   •  

  takım elbise elbette bilgili yapmaz ancak işe verdiği ciddiyet göstergelerinden biridir. yukarıda anlatılanlar temennilerden oluşmuyor bu konuda kahir ekseriyetin görüşünü yansıtıyor.yani elbette gönül isterdiki normal yaşamında nasılsa insan mülakatada aynen öyle çıksın ama böyle olmuyor. bazı mülakatlar sadece 5 dk sürüyor en uzunlarıda hadi 25 dakika olsun 25 dakikada ne kadar bilgi ölçümü yapılabilirki ?

 11. hard   •  

  katılıyorum fatihçimm sana güzel yazmışsın bu arada aslı seni kın kın kınıyorumm ne biliim dış görünüşü yadsıyamazsınn bu senin için de geçerli sen bilee birisini önce tipine göree ele alıpp yargılıyorsunn geç bunları

 12. Yurtdışı yüksek lisans   •  

  Detaylı ve harika bilgiler.. Çok teşekkürler.

 13. sevde   •  

  Ben de tessekur ediyorum verilen bilgiler için.
  16/11/2009 yılı girdim alese.acık öğretim işletme mezunuyum.
  tezli ya da tezsiz yapıp yapmama konusunda karar veremedim.yabancı dilim yok.herhangi bir sınav hazırlanmadım.sadece alese hazırlandım.bu durumda ne yapmam gerekir.pazarla yonetimi üzerine yapmak istiyorum.unuversitelerde tezli bolumde yer alıyor bu konuda yanılıyorsam beni uyarın arkadaslar.tezsizde yapılabilir mi ?.

 14. ÖZGE   •  

  Allah o hocayı kahretsin tayin için istiyormuşuz yüksek lisansı kalem bile tutamayan adamları alıyorlar .Siyasi çekişmeler,anlaşamadığı hocanın öğrencisiysen bide vay haline taş atmalar konuşmana bile izin vermiyorlar.Yetenekli bilgili kültürlü kişileri ise arkası olmadığı için eliyorlar .Nitelikli ingilizce bilen insan bulamıyorlar bu ön yargılarla bu zihniyetlerle siyasi çekişmelerle hiç öğrenci bulamayacaklar bu gidişle.ÇOK ŞEY BİLDİĞİNİ ZANNEDİPTE ASLINDA HİÇBİRŞEY BİLMEYİP SAFSATALARLA SANKİ YENİ GÖRÜŞLER YENİ DÜŞÜNCELER ÜRETTİĞİNİ ZANNEDEN HOCALARIN ÖĞRENCİLERİ DE OLMAK İSTEMİYORUZ BİZ DE……

 15. Pingback: istanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İktisat Yüksek Lisans (master) Programı Hakkında Bilgi | Fatih KANSOY- iktisat, ekonomi

 16. salih   •  

  ben de marmara iktisat tarihine başvurdum. mühendislik mezunuyum. alesten de 91 aldım. yarın mülakatı var. girmeyi çok istiyorum. bakalım hayırlısı…

 17. Ahmet   •  

  Mühim ve faideli noktalara dikkat çekmişsiniz. Mülakata gireceklere bundan daha net ve yol gösterici bir tavsiye olamazdı. Teşekkürler…

 18. buycu   •  

  Bende yazınızı yeni okudum ve cidden faydalı olduğunu düşünüyorum. Sınıf öğretmenliği mezunuyum. 4 yıllık öğretmenim ve uludağ üniversitesinde yüksek lisansa başvurdum. ağustosun 9unda sabahın 10unda mülakat var. İlk defa mülakata gireceğim için de nasıl hazırlık yapılır? Neler sorulur bilmiyordum. Teşekkürler yazı için …

 19. duygu   •  

  ARKADAŞLAR MERHABA TEZSİZ YÜKSEK LİSANSA BAŞVURACAĞIM. MÜLAKATLI TEZLİ YÜKSEK LİSANSTAKI GIBI KASARLAR MI? AÇIKÖĞRETİM KAMU YÖNETİMİ MEZUNUYUM. MALİ MÜŞAVİRLİK STAJI YAPTIĞIM İÇİN İŞLETME İSTIYORUM. LİSANS BÖLÜMÜM FARKLI OLDUĞU İÇİN SORUN OLUR MU ?

 20. meltem   •  

  merhaba ben kasımdaki ales sınavına hazırlanıyorum uludağ üniversitesi iktisat mezunuyum ve marmara üniversitesinde bankacılık alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. yazınızı büyük bir ilgiyle okudum gerçekten içerisinde yararlanabileceğim çok değerli bilgiler buldum bunun için de size ayrıca teşekkür etmek isterim.konuma gelince tek sorunum yabancı dil bilgimin pek de iyi olmaması ve bunun beni mülakatlarda eleme korkusu..bana yardımcı olabilir misiniz? yabancı dil istemeyen okullarda sırf ingilizce yüzünden yine de elenme durumum olabilir mi yani şöyle ki ben her durumda yine de bi yabancı dil sınavına gireyim mi?

 21. Fatih KANSOY   •  

  arkadaşlar kusura bakmasın uzun zamandır yorumlara cevap veremiyordum. dolayısı ile şimdi eski yorumlara cevap vermenin bir anlamı olmayacağı için meltem arkadaşımınkine cevap vermekle yetineceğim.

  kasımda gireceğin alesten alabileceğin en iyi puanı almaya çalış daha doğrusu o vakte kadar çalışabileceğin kadar çok çalış. ingilizce gerektirmeyen bölümlerde alesin çok bübyük önemi var marmarada.

  ingilizce elenme sebebi olmayabilir ama ingilizce seçme sebebi olabilir. yani atıyorum ales puanlarınız 3 aşağı 5 yukarı benzer bir arkadaşla ve tabi ikinizinde torpili yoksa seçim noktasında ingilizcesi olan arkadaş seçilebilir. marmarada yüksek lisans için neredeyse bir yılın var bu zamana kadar pek tabi ingilizceyi de halledebilirsin. dolayısı ile alesten hemen sonra kpds,üds,toefl,ielts gibi sınavlara hazırlanmaya başlaman senin için çok yerinde olabilir.

 22. candan   •  

  gerçekten çok güzel bilgiler…daha önce 2 mülakata girdim…2.sinde çok haksızlığa uğradım saçma sapan insanlar aldılar…kendi görüşleerine uygun kendi okullarından…artık bilgiye deneyime falan bakmıyolar çoğu yerde…her şey torpile dökülmüş artık..bi üniversiteye 2.likle giriyosun,öbür yerde seni adam yerine koymuyorlar:(((

 23. Pingback: Anonim

 24. Sem   •  

  Merhaba, yazınızı okudum. Yüksek lisans başvuru yapacağım. Teşekkür ederim çok faydalı bilgileri derleyip vermissiniz.

 25. Canan   •  

  Fatih bey bu güzel bilgilendirme yazınız için teşekkürler. Ben mühendislik öğrencisiyim. Histoloji ve embriyoloji bölümünde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Ales-Yds-Ortalama notu gibi faktörleri şuan kontrol altına aldım. Ama bölümle(histoloji ve embriyoloji

 26. Canan   •  

  Fatih bey bu güzel bilgilendirme yazınız için teşekkürler. Ben mühendislik öğrencisiyim. Histoloji ve embriyoloji bölümünde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Ales-Yds-Ortalama notu gibi faktörleri şuan kontrol altına aldım. Ama bölüm(histoloji ve embriyoloji) ile ilgili mülakatta ne tarz sorular sorabileceklerini nasıl öğrenebilirim? Biraz araştırdım ama net birşeylere ulaşamadım. Sonuçta mühendislik öğrencisi olarak da bu bölüm hakkında pek fazla bir bilgim yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir